Haber

ABD, Myanmar’daki bankalardaki işlemleri durdurma emri verdi

ABD hükümeti, şirketlere Myanmar’daki bankalardaki işlemleri 5 Ağustos’a kadar durdurma talimatı verdi.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Matthew Miller yaptığı basın açıklamasında, 21 Haziran’da kara listeye alınan Myanma Dış Ticaret Bankası (MFTB) ve Myanma Yatırım ve Ticaret Bankası (MICB) aracılığıyla şirketlerin tüm işlemlerini 5 Ağustos’a kadar askıya alma kararını duyurdu.

Sözcü, Myanmar askeri cuntasının bu bankalardan petrol ve doğalgaz gibi kaynaklardan kazanç elde ettiğini, bankaların askeri yönetimin yurt dışında silah ve jet yakıtı üretimine katkıda bulunduğunu ve bu sayede bankaların açılmasını kolaylaştırdığını bildirdi. yurtdışındaki banka hesapları.

Daha önce şirketlerin Myanmar bankalarına yasal izinle para transferi yapmasına izin verilmesini bir mantık hatası olarak nitelendiren Miller, olayların tekrarlanmaması için bu bankalardan sıkı denetimler alınacağını ve süreçlerin inceleneceğini söyledi.

Miller, “ABD, Myanmar halkının barış, adalet ve demokratik bir geleceğe ulaşma çabalarını desteklemekten vazgeçmeyecek. Ortaklarımız ve müttefiklerimizle, rejimin uluslararası mali sistemi sömürmesine izin vermeyeceğiz.” terimleri kullandı.

Myanmar’da askeri darbe

Myanmar ordusu, 2020 genel seçimlerinde hile yapıldığı iddiaları ve ülkedeki siyasi gerilimin ardından 1 Şubat 2021’de yönetimi ele geçirdi.

Ordu, başta ülkenin fiili lideri ve Dışişleri Bakanı Aung San Suu Kyi olmak üzere birçok yetkiliyi ve iktidar partisi liderlerini tutuklamış ve bir yıl süreyle olağanüstü hal ilan etmişti.

Darbeden bu yana 3 binden fazla kişi hayatını kaybetti, 13 bin kişi tutuklandı ve 10 binin üzerinde kişi halen cezaevlerinde. Myanmar askeri mahkemeleri, 2’si çocuk 114 siyasi tutukluyu idama mahkum etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

nakliyat
Mamak Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu