Haber

Afrikalı liderler, Kongo Demokratik Cumhuriyeti için “ateşkes ve silahsızlandırma” kararı aldı

Kongo Demokratik Cumhuriyeti’nde (KDC) istikrarsızlığa yol açan silahlı örgütlerin durdurulması için bir araya gelen Doğu Afrika ülkeleri, ateşkes ve silahsızlandırma kararı aldı.

Angola Cumhurbaşkanı Joao Manuel Gonçalves Lourenço’nun davetiyle Luanda’da bir ortaya gelen KDC Cumhurbaşkanı Felix Tshisekedi, Ruanda Dışişleri Bakanı Vincent Biruta, Burundi Cumhurbaşkanı Evariste Ndayishimiye ve arabulucu rolünü üstlenen eski Kenya Devlet Lideri Uhuru Kenyatta, çatışmaların durdurulması mutabakatına imza attı.

Liderler, düzenledikleri küçük tepe sonrası yayımladıkları sonuç bildirisinde, tüm örgütlerin silahsızlandırılması, yerinden olanların konutlarına dönmesi ve son aylarda ilerleyişini sürdüren 23 Mart Hareketi’nin (M23) işgal ettiği yerlerden çekilmesine ilişkin uzlaşıya vardıklarını açıkladı.

Cuma günü itibarıyla tüm çatışmaların son bulmasının istendiği bildiride, M23’ün ele geçirdiği yerleri terk etmemesi halinde, bölgeye gönderilen Doğu Afrika Topluluğuna bağlı Kenya, Uganda ve Burundi askeri birliklerinin misyonunu yapacağı aktarıldı.

Bildiride ayrıyeten silahlı örgütler, Kenya’nın başkenti Nairobi’de başlatılan barış sürecine uymaya çağrıldı.

Ülkede siyasi uzlaşının sağlanabilmesi için Kenya ve Angola merkezli iki farklı barış gayreti yürütülüyor.

KDC hükümeti, Goma’yı ele geçirmesinden korkulan ve çoğunlukla Tutsi kökenli olan M23’ü Ruanda’nın desteklediğini ileri sürüyor.

Ruanda argümanları reddederken, iki ülke ortasındaki siyasi ve diplomatik gerginlik ise devam ediyor.

Birleşmiş Milletler raporlarına nazaran, KDC hudutlarında çıkarılan kimi kıymetli madenler, hudut bölgelerindeki isyancılar eliyle komşu ülkelere kaçırılıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

nakliyat
Mamak Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu