Haber

Askeri operasyonlar elektronik ortama taşınacak

TBMM Sanayi, Ticaret, İktidar, Olağan Kaynaklar, Bilişim ve Teknoloji Komisyonu, AK Parti Konya Milletvekili Ziya Altunyaldız başkanlığında toplandı.

Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Ali TahaKoç, komite üyelerine “Türkiye’nin Dijital Dönüşüm Hamlesi” başlıklı bir sunum yaptı.

Teknolojideki değişimi ve bunun insan hayatına etkilerini anlatan Koç, Türkiye’de internet erişimi olan hane sayısının yüzde 94’e ulaştığını belirtti.

Ali Taha Koç, Türkiye’de her 10 kişiden 8’inin sosyal medya kullandığına dikkat çekti.

Türkiye’de e-Devlet sürecinin 2008 yılında başladığını hatırlatan Koç, 2008 yılında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başbakanlığı döneminde 22 hizmetle hayata geçirilen e-Devlet kapısının bir milat olduğunu kaydetti.

“Geçen yılı 62 milyona yakın kullanıcıyla kapattık”

Ali Taha Koç şu bilgileri verdi:

“E-Devlet, 6.700’den fazla dijital hizmetin sunulduğu belki de dünyanın en büyük dijital mecrası. 2008 yılında 22 hizmetle başladı. 15 yılda 6.700 hizmete ulaştık. Dijital Dönüşüm Ofisi olarak sadece hizmet veriyoruz. e-Devlet kapısında kullanıcı sayısını artırmak değil, aynı zamanda kullanım tedbirlerini artırmak istiyoruz.

Geçen yılı yaklaşık 62 milyon kullanıcı ile kapattık. Bu 62 milyon kullanıcı sayısı çok pahalı. Çünkü 15 yaşını dolduran tüm vatandaşlarımıza e-Devlet kapısı, şifre ve kullanım yetkisi veriyoruz.


“Askeri uygulamalarda dijitale geçeceğiz”

Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Koç, vatandaşların e-Devlet hizmetlerine daha kolay erişmesi için çalışmaların sürdürüldüğünün altını çizdi.

Veri deposu, “Bu yıl her erkek vatandaşın hayali olan askerliği tamamen dijital hale getiriyoruz. Askerlik uygulamalarında dijitale geçeceğiz. Bundan sonra gençlerimizi askerlik şubelerine götürmek istemiyoruz.

Vatandaşlarımız sandık sürecinden baka sürecine kadar her şeyi bilecek. Bu ay veya önümüzdeki ay Milli Savunma Bakanlığımızla birlikte bu hizmetimizin açılışını yapacağız. Bu en çok kullanılan hizmetlerden biri olacak.”ifadesini kullandı.

Ev satışları ve kullanılmış araba satışları

Üç gün önce yeni bir servis açtıklarına dikkat çeken Koç, şunları kaydetti: “Takasbank ile artık konut satışlarında bile para transferi yapılabiliyor. Ev sattığınızda hiç para görmeden Takasbank üzerinden paranızın havale edildiği dijital ortama güvenle geçiyoruz.

Bu yıl ayrıca 2. el araç satışında kazanılan paranın gitmediği, tüm süreçlerin dijital olduğu e-Devlet’e de geçeceğiz. Bu çalışma devam ediyor.”dedi.

Türkiye’deki kurumların yüzde 100’ünün elektronik ortamda yazışma yapabildiğini hatırlatan Koç, Public Cloud Computing Stratejisi için hazırlık çalışmalarının sürdüğünü hatırlattı.

Bu strateji ile kamu kurumlarını kendi veri merkezi ve bilgi sistemleri altyapısını kurma yükünden kurtaracaklarını kaydeden Koç, bunun hem kamu bilişim altyapısı harcamalarında yüzde 50’ye varan maliyet tasarrufu sağlayacağını hem de hizmet kalitesini artıracağını söyledi. kamu.

“Yapay zeka Türkiye için bir gereklilik”

Yapay zeka alanındaki gelişmeler hakkında bilgiler paylaşan Koç, düşünebilen cihazların artık bilim kurgu filmlerindeki gibi bir kıyamet senaryosu olmadığını, aksine hayatın her alanını daha yaşanır hale getireceğini söyledi.

Yapay zekayı gelecek dönemin dönüşümü olarak gördüklerini vurgulayan Koç, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bugün yapay zeka teknolojileri araçlardan iletişim sistemlerine, sağlıktan güvenliğe, cep telefonlarınızdaki sesli asistanlardan akıllı saatlere, endüstriyel otomasyondan bankacılık hizmetlerine kadar birçok yerde kullanılmaktadır. Yapay zekanın 2030 yılına kadar tek başına 15 trilyon dolarlık bir ekonomik büyüklüğe ulaşması bekleniyor.

Yapay zeka olmazsa olmaz ve yeni pazarlar yaratacak. Küresel fiyat zincirleri, başta yapay zeka olmak üzere dijital teknolojiler doğrultusunda yeniden şekillenecek. Küresel sistemin kuralları değişiyor ve biz de bu küresel sistemden daha fazla pay almak istiyoruz.

Bu nedenle yapay zekayı küresel dijital devrimin bir sonraki dalgası olarak görüyoruz. Yapay zeka Türkiye için bir tercih değil, bir zorunluluktur. 2025 yılına geldiğimizde yapay zeka alanında 50 bin istihdama ulaşmak istiyoruz.”


“Siber güvenlik meslek liseleri açmak istiyoruz”

Siber saldırılara dikkat çeken Koç, ilkokuldan itibaren siber güvenlik bilincini artırdıklarını ve bu alanda eğitime önem verdiklerini ifade etti.

Türkiye’nin ilk siber güvenlik meslek lisesini açtıklarını hatırlatan Koç, şunları kaydetti: “Bu meslek lisesinin değerli özelliği binasının olmaması. Son 3 yıldır meslek lisesine aldığımız öğrenciler yüzde 1’lik dilime giren öğrenciler. Onun yerine bu arkadaşlar bu liseye giriyor. Fen Lisesi’ne gidiyoruz.Sadece 30 kişi alıyoruz.

İlk yıl sadece İngilizce öğretiyoruz. Bu arkadaşlar bizim için orta kadro olmayacak, aranan kadro olacaklar. Bir sonraki seviyeye geçtik. Siber güvenlik meslek okullarını da açmak istiyoruz.”dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mamak Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu