Ekonomi

Batı Akdeniz’den yapılan ihracatın yüzde 68’ini domates, biber ve salatalık-kornişon oluşturuyor.

Batı Akdeniz İhracatçı Birlikleri (BAİB) Yönetim Kurulu Başkanı Ümit Mirza Çavuşoğlu, Batı Akdeniz’den yapılan 82,9 milyon dolarlık yaş meyve sebze ihracatının yüzde 68’inin domates, biber ve salatalık-kornişon ihracatından oluştuğunu açıkladı.

Batı Akdeniz’den yapılan her 4 dolarlık ihracatın 1 doları serada yetiştirilen 3 üründen geldi. Antalya, Isparta ve Burdur’un da yer aldığı Batı Akdeniz Bölgesi’nde Ocak ayında 27,7 milyon dolarlık domates, 21,5 milyon dolarlık biber, 6,8 milyon dolarlık salatalık ve kornişon ihracatı gerçekleşti. En çok ihraç edilen 3 sebze arasında yer alan domates, biber ve salatalık-kornişon ihracatından 56,2 milyon dolar gelir elde edildi. Bu, Antalya, Burdur ve Isparta illerinden yapılan 217,9 milyon dolarlık ihracatın dörtte birine denk geldi.

Batı Akdeniz’den yapılan 82,9 milyon dolarlık yaş meyve sebze ihracatının yüzde 68’ini domates, biber ve salatalık-kornişon ihracatının oluşturduğunu açıklayan Batı Akdeniz İhracatçı Birlikleri (BAİB) Yönetim Kurulu Başkanı Ümit Mirza Çavuşoğlu, şunları söyledi: : “Bilindiği gibi seracılık, seracılık “Su altında domates ve biber yetiştirmek bölgemizin uzmanlık alanıdır. Bu uzmanlığımız ihracatlarımıza da yansıyor. Ocak ayında 37 ülkeye domates, 39 ülkeye biber ihracatı gerçekleştirdik. Önümüzdeki aylarda sayılar artacak” dedi.

Başkan Çavuşoğlu, “En çok ihraç ettiğimiz ürün olan domateste Ocak ayı itibarıyla en büyük pazarımız Ukrayna. Ukrayna’ya domates ihracatımız geçen yılın ocak ayına göre yüzde 20 artarak 4,5 milyon dolara ulaştı. En çok biber ihracatı yaptığımız ülke yüzde 21 artış ve 4,5 milyon dolarlık ihracatla Almanya’dır. Ocak ayı itibarıyla ihracat rakamlarımız artık düşük. Ancak geçen yılın Ocak ayına göre artış oranları oldukça iyi. Bu da sektör temsilcilerimize geleceğe dair umut veriyor” dedi. – ANTALYA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

nakliyat
Mamak Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu