Haber

Belgrad-Priştine Diyaloğu Başarısızlıkla Sona Erdi

Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic, Kosova Başbakanı Albin Kurti ile birlikte katıldığı, AB’nin aracılık ettiği Belgrad-Priştine Diyalog toplantısının başarısızlıkla sonuçlandığını söyledi.

Kosova Başbakanı Albin Kurti ve Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic, Avrupa Birliği’nin (AB) arabuluculuğunda Belgrad-Priştine Diyaloğu kapsamında Belçika’nın başkenti Brüksel’de bir araya geldi. Kosova’nın kuzeyinde artan gerilim nedeniyle en son 22 Haziran’da bir araya gelen Kosovalı ve Sırp liderlerin toplantısına AB’nin Dışişleri ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell ve AB’nin Belgrad-Priştine Diyalogu Özel Temsilcisi Miroslav Lajcak da katıldı. Kosova.

Üçlü toplantı öncesinde AB temsilcileri, Vucic liderliğindeki Sırp heyeti ve Kurti liderliğindeki Kosova heyetiyle başka görüşmeler de gerçekleştirdi.

“Kosova uzlaşma teklifini reddetti”

Yaklaşık 2 saat süren toplantının ardından gazetecilere konuşan Vucic, toplantıda normalleşmenin yolunu bulamadığını ve Priştine’nin AB’nin uzlaşma teklifini kabul etmediğini söyledi. Sırbistan’ın AB’nin uzlaşma teklifini kabul ettiğini ancak Kurti’nin reddetmesi nedeniyle toplantının sona erdiğini kaydeden Vucic, “Uzlaşma, öncelikle Sırp Belediyeler Birliği sürecinin güvenli olup olmadığının belirlenmesini, ardından da yükümlülüklerimizin neler olduğunun görülmesini öngörüyordu. karşı taraf da bunu kabul etti.” “Yapmadı” dedi.

Tartışmalı belediye seçimleri

Kosova’nın kuzeyinde gerginlik, Nisan ayında Sırp partilerinin, Sırpların yoğunlukla yaşadığı belediyelerde yapılan yerel seçimleri boykot etmesiyle başlamıştı. Boykot sonucunda Sırp nüfusun yoğun olduğu belediyelerde Kosovalı Arnavut adaylar seçildi ve bunu protestolar ve şiddet izledi. Mayıs ayında yaşanan olaylarda NATO’nun Kosova Barış Gücü KFOR’a bağlı askerler de yaralanmıştı. Avrupa Birliği olaylardan Kosova hükümetini sorumlu tuttu ve onları ülkenin kuzeyindeki polis varlığını azaltmaya ve yeni seçimler yapmaya davet etti. – BRÜKSEL

haberhazro.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mamak Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu