Haber

Blinken, Finlandiya ve İsveç’in NATO üyelik sürecini değerlendirdi

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Türkiye’nin Finlandiya ve İsveç’in NATO üyeliğine ilişkin değerli güvenlik endişelerini dile getirdiğini, bu endişelerin giderilmesi için sürecin etkin bir şekilde kullanıldığını ve yakın gelecekte iki ülkeyi NATO üyesi olarak göreceklerinden emin olduğunu söyledi. kısa zaman.

Blinken, Finlandiya Dışişleri Bakanı Pekka Havisto ve İsveç Dışişleri Bakanı Tobias Billström ile görüşmesinin ardından mevkidaşlarıyla ortak basın toplantısı düzenledi.

Finlandiya ve İsveç’in NATO müttefiki olmaya hazır olduğunu belirten Blinken, iki ülke birliklerinin Kosova, Afganistan, Irak ve Libya’da ABD ve NATO güçleriyle görevde olduğunu hatırlattı.

“Her ikisi de NATO’nun ‘barış için ortaklık’ ve NATO’nun ‘geliştirilmiş fırsat ortaklığı’nın üyesidir. söz konusu.

Türkiye’nin Finlandiya ve İsveç’in üyelik sürecini geciktirdiği yönündeki iddialara yanıt veren Blinken, daha önce hiçbir NATO üyelik sürecinin bu iki ülkenin üyelik süreci kadar hızlı ilerlemediğini ve sürecin uygun bir şekilde devam ettiğini söyledi.

Blinken dedi ki:

“Türkiye bu süreçte önemli güvenlik endişelerini dile getirdi ve süreç bu endişeleri gidermek için etkin ve verimli bir şekilde kullanılıyor. Her iki ülke de bu endişeleri somut adımlarla gidermek için Türkiye ve NATO ile yakın ilişki kurmayı başardı.” bunun için somut adımlar attı. Bu yüzden bunun ilerleyeceğinden eminim. Uygun bir süreçte ilerliyor ve çok yakında onları üye olarak göreceğiz.”

ABD’nin neden bu konuya daha fazla müdahil olmadığı sorusuna yanıt veren Blinken, bunun ABD ile Türkiye arasında ikili bir mesele olmadığını ve ABD’nin bunu ikili bir soruna dönüştürmeyeceğini söyledi.

ABD’li bakan, ittifakın tamamının üye toplama sürecine dahil olduğunu ve Türkiye’nin korkularını giderme sürecine takviyeler verdiklerini belirtti.

Blinken, Türkiye’nin meşru güvenlik kaygıları olduğunu ve bunu anladıklarını da belirtti.

Finlandiya Dışişleri Bakanı Havisto, Bükreş’te düzenlenen NATO dışişleri bakanları toplantısında İsveç, Türkiye ve Macaristan ile üyelik sürecini görüştüklerini söyledi.

Finlandiya’nın müstakbel bir müttefik olarak NATO’nun 360 derecelik güvenlik yaklaşımını benimsediğini belirten Haavisto, “Bütün müttefiklerin güvenlik kaygılarını ciddiye alıyoruz” dedi. söz konusu.

Madrid’deki NATO Zirvesi’nde üçlü bir çalışma kümesi oluşturduklarını ve bu kümenin bir kez Stockholm’de bir kez de Helsinki’de olmak üzere uzmanlar düzeyinde bir araya geldiğini hatırlatan Finlandiya Bakanı, “Bu toplantılar çok iyi oldu. Birçok konuya açıklık getirildi. PKK için örgüt olarak Finlandiya ve İsveç dahil tüm Avrupa’da yasaklanmış bir örgüttür.Dolayısıyla üçlü muhtırada belirtilen hususlar büyük ölçüde yerine getirilmiştir.” dedi.

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin (TBMM) bu konuyla ilgili henüz net bir tarih ve planının bulunmadığını, Türkiye’nin yakın zamanda seçime gideceğini belirten Haavisto, umutlarının Türkiye’nin bir an önce adım atması olduğunu ifade etti.

İsveç Dışişleri Bakanı Billström de üçlü mutabakat kapsamında Türkiye’nin dile getirdiği endişeleri görüştüklerini bildirdi.

Billström, “Ancak bu muhtıranın şartlarının yerine getirilmesinin İsveç’te anayasanın, mevzuatın ve hukuk kurallarının temel unsurları çerçevesinde gerçekleşmesi gerektiği anlaşılmalıdır. Bu, Türk hükümetinin çok aşina olduğu bir şey. Her şey” bu sınırlar içinde yerine getirilecektir.” değerlendirmesini yaptı.

İsveçli Bakan, yakında Ankara’yı ziyaret edeceğini ve Türkiye’nin terör örgütü PKK’nın bu ülkedeki varlığından duyduğu korkuyu ve muhtıranın gereklerini yerine getirmesini ele alacaklarını söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mamak Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu