Haber

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, Hatay’da incelemelerde bulundu.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Kültür ve Turizm Bakanlığı, belediye başkanları, burada yaşayan kadim kültüre sahip çıkan sivil toplum kuruluşları, kanaat önderleri ve üniversiteler işbirliğiyle Hatay’ın yeniden ayağa kaldırılması gerekiyor. Biz hazırız. Bunun için her türlü fedakarlığı yapın.” söz konusu.

Kahramanmaraş’ta meydana gelen depremlerden etkilenen Hatay’a gelen Kılıçdaroğlu, Ankara Büyükşehir Belediyesi Uyum Merkezi’ni ziyaret ederek ASKİ çalışanlarını selamladı.

Daha sonra bir açıklama yapan Kılıçdaroğlu, üçüncü kez sarsıntı bölgesine geldiğini hatırlattı.

Kılıçdaroğlu, depremin ardından 17 gün geçtiğini ve bazı sıkıntıların devam ettiğini belirterek, şöyle devam etti:

“İnşallah en kısa sürede bu sorunlar çözülür. En büyük temennimiz budur. Hepinizin huzurunda tüm belediye başkanlarıma canı gönülden teşekkür ediyorum. Belediye çalışanlarına canı gönülden teşekkürler. Emek verdiler. sert ve özverili.Bir insanı nasıl kurtarabiliriz, enkazını nasıl kaldırabiliriz, muhtaçlığını nasıl giderebiliriz?” “Bütün emeklerini, emeklerini bu çerçevede harcadılar. Emek veren arkadaşlarımıza hepinizin huzurunda canı gönülden teşekkür ediyoruz. Bu Türkiye için olduğu kadar Hatay için de çok değerli. Sadece dayanışma kültürümüzü değil, dayanışma kültürümüzü de gösterdik. Türkiye’ye ama dünyaya, bu bizim için son derece önemli.” değerli.”

“Kentin antik yapısını koruyarak bir süreç başlatmak gerekiyor”

Bölgedeki su sorununun kısa sürede çözülmesini umduğunu ifade eden Kılıçdaroğlu, “Çadır ihtiyacı hala tam olarak karşılanmış değil. Burada da önemli eksiklikler var. Bunların da hızla giderilmesi gerekiyor. İnsan en azından istiyor. Yıkılan binalarının yanında bir çadır, çünkü binalarda eşyaları var ve o eşyalar şu ya da bu gibi… “Böyle biri tarafından alınmasını, çalınmasını kabul etmek istemiyorlar. Mülkiyetin hayatın çipi olduğunu kabul etmeliyiz. Bundan dolayı insanlar evlerinden veya yaşadıkları yerden bu kadar kolay çıkmak istemiyor.” dedi.

Kılıçdaroğlu, belediye başkanlarının da bu çerçevede çadır ihtiyacını karşılamak için ellerinden geleni yaptıklarını belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Maalesef sadece Hatay’da değil diğer bölgelerde de çadır ihtiyacının yeterince karşılanmadığını görüyoruz. Büyükşehir belediye başkanımız değerli bir noktaya vurgu yaptı. Hatay eksenine değerli bir vurgu yaptı. Hatay gerçekten kadim bir coğrafya. şehir. , tarih boyunca hoşlukların yaşatıldığı güzel bir şehiriz. “Doğru değil demek doğru değil. Kentin dokusuna, kültürüne sahip çıkarak, kadim yapısını koruyarak bir süreç başlatmak gerekiyor. Elbette yeni yerleşimler olabilir, yeni binalar yapılabilir ama şehrin dokusu, şehrin kültürü ve şehrin tarihi eserlerinin korunması lazım.”

“Bu şehirden vazgeçme”

Hatay’ın dünya kültürü açısından da önemli bir şehir olduğuna işaret eden Kılıçdaroğlu, “Özellikle Kültür ve Turizm Bakanlığı bu konuya dikkat etmeli. Üniversiteler de bu konuya dikkat etmeli. Tarihçiler de bu konuya dikkat etmeli. Kültür ve Turizm Bakanlığı, belediye başkanları, Hatay’ın burada yaşayan kadim kültürün sahipleri olan sivil toplum kuruluşları, kanaat önderleri ve üniversitelerle iş birliği yaparak yeniden ayağa kaldırılması gerekiyor.Bunun için her türlü fedakarlığı yapmaya hazırız. belediye başkanları hazır. Yeter ki Hatay kalksın diye her türlü fedakarlığı yaparız.” ifadeleri kullandı.

Kılıçdaroğlu, Hataylı çocuk ve gençlere de seslenerek şunları söyledi:

“Hatay annenizin, babanızın, dedenizin yaşadığı kadim bir şehir. Bu şehirden vazgeçmeyin. Gelin bu şehre. Şehir harika güzellikler barındıran bir şehir. Hatay’ı ayağa kaldırmak için elimizden geleni yapacağız. Tabi sadece Hatay değil Kahramanmaraş.Adıyaman’da deprem yaşayan hemen hemen tüm illerimizde sorunların bir an önce çözülmesini istiyoruz.Belediye başkanlarımız özverili bir şekilde çalışıyor.Zaman zaman engeller çıksa da devam ediyorlar. engelleri aşarak halka hizmet etmek.Bu ülkede yerel yönetimler var.Yerel yönetimler olmasa tablo çok daha kötü.Yerel yönetimler deneyimli kadrosu ve araçlarıyla hızla deprem bölgelerine taşınarak birçok yarayı sarmaya çalıştı. Dolayısıyla hiçbir ayrım gözetmeden sadece CHP’li belediyeler adına konuşmuyorum, ayrım gözetmeksizin tüm belediye başkanlarına yaptıkları hizmetlerden dolayı gönülden teşekkür ediyorum.”

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş da depremden en çok zarar gören illerden birinin Hatay olduğunu söyledi.

İlk günlerde biraz sıkıntı çektiklerini ifade eden Savaş, tüm kurum, kuruluş ve belediyelerin hep bir arada örgütlendiğini belirterek, “Bir yandan harabelerdeki insanları hayata döndürmeye, diğer yandan harabeleri temizlemeye çalıştık. Bir yandan hastalarımızı tedavi etmek, bunun dışında tabii ki hayatta, ya yurt dışında kalan insanlarımızın gitmesine katkıda bulunmak ya da burada kalanlar üzerinde kış şartlarının etkisini en aza indirmek için hep birlikte çalıştık. ” dedi.

Kılıçdaroğlu ve beraberindekiler daha sonra depremzedeler için yemek ikramının yapıldığı çadırı ziyaret ederek çevredeki vatandaşlarla bir araya geldi.

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Hasret Çerçioğlu, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek ve Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar’ı ziyaretinde . eşlik etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mamak Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu