Haber

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Suriye ve Irak’ta son 5 günde 78 terörist etkisiz hale getirildi

Kabine Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın başkanlığında Beştepe’de toplandı. Yeni yılın ilk toplantısı 4 saat sürdü. Toplantının ana gündem maddelerini SSK ve Bağ-Kur emeklilerine yapılan ek zamların yanı sıra Türkiye’nin terörle mücadele operasyonları oluşturdu. Toplantının ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan kamera karşısına geçerek açıklamalarda bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

“Saldırıların ardından bazı şehit yakınlarımızla telefonda görüştük. Kendilerine başsağlığı dileklerimizi ilettik, devletimiz ve milletimiz adına şükranlarımızı sunduk. Tarihi bilmeyen, kutsalları tanımayan kaba insanlara rağmen şehit aileleri.

“SON 5 GÜNDE 78 TERÖRİST ETKİSİZ HALE GETİRİLDİ”

Şehitlerimizin kanını her zaman olduğu gibi yerde bırakmadık. Son 5 günde 114 hedef vuruldu, 78 terörist etkisiz hale getirildi. MİT, 12 Ocak’tan bu yana toplam 60 kritik altyapı ve mühimmat tesisini imha etti. Yılbaşından bu yana polis ve jandarma operasyonlarında terörle bağlantılı 465 kişi gözaltına alındı. Cumartesi günü gerçekleştirdiğimiz güvenlik toplantısında sahadaki mevcut durumu değerlendirdik.

“KABİNDE SON ZAMANLAR ARTAN TERÖR RİSKLERİNİ TÜM TARAFLARLA ELE ALDIK”

Güvenlik birimlerimize tespit ettikleri tüm terör unsurlarını imha etmeleri talimatını verdik. Bugünkü kabine toplantımızda son dönemde artan terör saldırılarını tüm boyutlarıyla ele aldık. Türkiye’nin bir süredir kararlılıkla uyguladığı terörü kaynağında bitirme stratejisi, bölgemize terörist yerleştirmek isteyenleri rahatsız etti.

Bazen ülkemizdeki aparatlarını devreye sokarak, bazen ülkemizi işgalci olmakla suçlayarak, uluslararası alanda üzerimize baskı yapmaya çalışarak, sosyal medyada yanlış bilgiler yayarak hain terör eylemlerini destekleyerek yapıldı. Türkiye bölücü elebaşlarını güvende hissettikleri yerde yok ettikçe girişimleri daha da arttı.

“ÜLKEMİZİ TERÖR KORİDORU İLE KUŞATMA SENARYOSUNU YIKTIK”

Silah, mühimmat, eğitim ve koruma desteği bölücü terör örgütüne ivme kazandırdı. Bazıları anlamasa da sınır ötesi operasyonlarımızda sadece güney sınırlarımızın huzur ve güvenliğini garanti altına almadık. Ülkemizi terör koridoruyla kuşatma senaryolarını da yerle bir ettik. Teröristlerin zulmü nedeniyle göç edecek göçmenlerin kendi topraklarında kalmalarını sağladık.

“620 BİNDEN FAZLA SURİYELİ GÜVENLİ BÖLGELERE DÖNDÜ”

620 binin üzerinde Suriyeli, terörden arındırılmış güvenli bölgelere geçici mülteci statüsüyle geri döndü. Yeni militan edinemeyen ve güvenlik güçlerimizin baskısı altında sürekli ezilen terör örgütünün bölücü rol oynama fırsatı olmadı. Askeri varlığımız vatanımızın güvenliği için hayati öneme sahiptir. Artık geri dönmenin imkânı yok. Türkiye, bölücü terör tehdidini ya kaynağında ortadan kaldıracak ya da daha önce olduğu gibi kentlerin sokaklarında, mahallelerinde sonlandıracak. Ülkemizin böyle bir felaketle karşı karşıya kalmasına izin veremeyiz. Çocuklarımızın terörsüz bir ortamda büyüyebilmesi için elimizden geleni yapmalıyız.

“SINIR ÖTESİ OPERASYONLARIN NASIL Daraltılacağı GÜNDEMİMİZDE DEĞİL”

Israrcı açıklamalar milletimizi, özellikle de sınırlarımızın ötesinde görev yapan askerlerimizi rahatsız etmekten başka bir amaca hizmet etmeyecektir. Türkiye, sınır ötesi başarılı operasyonlarıyla kendi topraklarında ameliyat yapmayacağını açıkça ortaya koydu. Sürekli gündemdeki haritaları değiştirenlerin, Sevr’i dayatanların planlarını alt üst etti. Sınır ötesi operasyonların nasıl daraltılacağı gündemimizde değil. Nasıl genişleyeceği gündemimizde.”

Detaylar geliyor…

gulyalihaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

nakliyat
Mamak Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu