Ekonomi

Galerici Ahmet Yurtlu: 2. el araç ticaretinde vergi vermeyenlerin sayısı, tablo yaptıranların 20 katı

5 yıl önce yürürlüğe giren ‘yetki yeterlilik belgesi’ni istediklerini kaydeden galeri sahibi, “Piyasada resmi olanların en az 20 katı bu işi yapan ve vergi vermeyen bir kitle var. 5 aracı sattık 250 bin TL kazandık ama bu işle hiç alakası olmayan bir vatandaş 750 bin TL’ye arabayı aldı, şimdi 1 milyon 250 bin TL oldu.”

2. el otomobil alım satımı için 5 yıl önce çıkarılan yetki belgelerinin olması bayiliği zorlaştırdı. Kayseri’de bayi olarak çalışan Ahmet Yurtlu, ikinci el araçlarda yaşanan fiyat artışlarının ardından insanların araçlara yatırım yaptığını ve kendilerinden daha fazla para kazandığını söyledi. Yurtlu, “İnsanlar eskiden dövize gidip döviz alırdı, şimdi yatırım amaçlı sıfır ve 2. el 3-4 araç alıyorlar. Kullanmadıkları arabayı bloke edip yatırım yapıyorlar. Buradaki karlarda çok önemli yerlere geldi. Alıp satarak elde edemediğimiz kar, vatandaşı bekleterek çok daha büyük bir marj oluşturmaya başladı. Bakıyorum 750 bin TL’ye sattığım araç şu an 1 milyon 250 bin TL. “900 bine sattık. TL yapıp 900 Bin TL’ye almış, biz 5 aracı satarak 250 Bin TL kazandık ama bu işle hiç alakası olmayan vatandaş aracı 750 Bin TL’ye almış şu an 1 milyon 250 Bin TL. Vergisini vermemize rağmen bu işi ticarete döktük ve 250 bin TL kazandık. Vatandaş hiçbir şey yapmadan, vergisini ödemeden 1 milyon 250 TL kazandı. Bu da haksız bir avantaj sağladı” dedi.

Bu konuya köklü bir çözüm bulunması gerektiğini ifade eden Ahmet Yurtlu, “Bizim bu konuda kök testleri üretmemiz gerekiyor. Pansuman tedavisinden çok bu konuya odaklanmamız gerekiyor. Piyasada bu işi yapan ve vergi vermeyen bir kitle var, piyasadaki resmi olanların en az 20 katı. Bu konuda çok önemli bir düzenleme yapılması gerekiyor. Yetki yeterlilik belgeleri oluşturuldu. Suman olarak kalacak.” – KAYSERİ

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mamak Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu