Haber

İletişim Başkanlığı ABD’deki “yüzyılın felaketini” anlatacak

16-21 Nisan 2023 tarihlerinde ABD’nin New York ve Washington kentlerinde “yüzyılın felaketi” olarak nitelendirilen Kahramanmaraş depremlerine ilişkin Cumhurbaşkanlığı İrtibat Bürosu tarafından bir dizi panel ve toplantı düzenlenecek. .

İletişim Başkanlığından yapılan açıklamaya göre, Cumhurbaşkanlığı koordinasyonunda milletvekilleri, kamu kurum ve kuruluşu yetkilileri ve alanında uzman akademisyenlerden oluşan heyet, Türkiye’nin ABD temasları kapsamında 6 Şubat’ta Kahramanmaraş, Pazarcık ve Elbistan’da yaşadığı deprem. bulunacak.

Ziya Altunyaldız, TBMM Sanayi, Ticaret, İktidar, Olağan Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komite Başkanı ve AK Parti Konya Milletvekili, Bağlantı Lider Yardımcısı Doç. Çağatay Özdemir, AFAD Sarsıntı ve Risk Azaltma Genel Müdürü Prof. Dr. Orhan Tatar katılacak.

Heyette Cumhurbaşkanlığı Güvenlik ve Dış Politika Kurulu üyeleri Prof. Dr. Dave Erhan ve Prof. Dr. Nurşin Ateşoğlu Güney, SETA Washington Araştırmaları Müdürü Doç. Kılıç Buğra Kanat, Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi Öğretim Üyesi, Doç. Şuay Nilhan Açıkalın da görev alacak.

Tematik program kapsamında, 17 Nisan’da Washington Ulusal Basın Kulübü’nde “Afet Diplomasisi: Dirençli Bir Dünya İçin Uluslararası Dayanışmayı Yeniden İnşa Etmek” başlıklı bir panel düzenlenecek. 19 Nisan’da New York’taki Birleşmiş Milletler Genel Merkezi’nde “Doğal Afetlerde İnsani Diplomasinin Vazgeçilmezliği”, 20 Nisan

Panellerde, doğal afetler ve insani kriz dönemlerinde işbirliği, dayanışma ve insani diplomasinin önemi vurgulanacak.

Alanında uzman yerli ve yabancı uzmanlar, küresel sorunlara küresel çözümler üretilmesini sağlayacak çalışmaların ve ortak aklın üretilmesinde ortak hareket edilmesini kolaylaştıracak sistemlerin tartışılacağı panellerde görüşlerini paylaşacak.

1915 olaylarının tarihi gerçekleri de gündeme getirilecek.

Öte yandan Bağlantı Başkanlığı tarafından 21 Nisan’da New York’taki Türkevi’nde “Gerçeğe Çağrı: 1915 Olaylarının Tarihsel Gerçekleri” başlıklı iki oturumdan oluşan bir panel programı düzenlenecek.

Tarihçilerin, hukukçuların, yazarların, gazetecilerin, güvenlik ve dış politika uzmanlarının katıldığı “Siyasi Sebeplerle Tarihin Enstrümentasyonu” ve “Ermeni İddialarının Yayılmasında Dezenformasyonun Rolü” konulu oturumlarda 1915 olaylarının tarihsel gerçekleri tartışılacak. detay. Panel ile Türkiye’nin en çok kara propaganda ve dezenformasyona maruz kaldığı 1915 olaylarına ilişkin Türkiye’nin tarihi tezlerinin uluslararası hukuk ışığında uluslararası kamuoyuna anlatılması amaçlanıyor.

Türkiye-ABD ilişkilerine ilişkin müzakereler yapılacak

Program kapsamında heyet, ABD Dışişleri Bakanlığı, ABD Uluslararası Kalkınma Ajansı, Dünya Bankası, Birleşmiş Milletler ve Federal Acil Durum Yönetimi Ajansı gibi kurum ve kuruluşları ziyaret edecek. Amerikan Kongresi Türk Dostluk Grubu üyeleriyle bir araya gelecek olan heyet, ayrıca ABD’de ikamet eden Türk ve uluslararası basın mensupları, STK’lar, Türkiye ve Azerbaycan diasporasıyla da bir araya gelecek.

Görüşmelerde ayrıca Türkiye-ABD ilişkilerinin önemi, farklı alanlardaki iş birliği imkanlarının değerlendirilmesi ve geliştirilecek bağlantıların hem bölge hem de iki ülke açısından önemi de ele alınacak.

ABD Kongresi’nde “Yüzyılın Afeti Sergisi” de düzenlenecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mamak Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu