Sağlık

Kan Krizi Büyüyor, “Hastanede Acil Olmayan Ameliyatlara Son Verelim!” karar

Kızılay’ın kan stoklarındaki kritik düşüş, kamu ve özel hastanelerde kan krizi yarattı. Bilim ve Sağlık Haber Ajansı’na (BSHA) konuşan İzmir’in en büyük hastanesinde görevli bir yetkili, “Özellikle AB Pozitif ve 0 Negatif Kan yok. Acil olmayan ameliyatları ertelemeyi düşünüyoruz.”

Gönüllüler Güvensizlikten Kızılay’a Kan Bağışlamak İstemiyor

BSHA’nın da gündeme getirdiği kan krizi büyüyor. Kızılay Kan Merkezi’nin kan bağışlarını alıp işleyen ve kan tahlili olarak hastanelere gönderen tek merkez olması kan sıkıntısını en üst düzeye taşımıştır. İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nden bir yetkili, BSHA’ya yaptığı açıklamada, kan krizinin hastaların tedavisini etkileyecek boyuta ulaştığını söyledi. Özellikle AB Pozitif ve 0 Negatif kümelerinde kan bulamadıklarını anlatan yetkili, “İnsanlar hastanemize gelip ‘kan vermek istiyoruz’ diyorlar. Onları Kızılay’a yönlendiriyoruz. Ancak birçoğu ‘Kızılay’a artık güvenmiyoruz’ diyor. Bu sorunun Sağlık Bakanlığı tarafından acilen çözülmesi gerekiyor. Hastanemizde acil olmayan ameliyatların iptalini düşünüyoruz” dedi. (BSHA – Bilim ve Sağlık Haber Ajansı)

BSHA Editör Notu: “Her şeye rağmen üniversite hastaneleri dışında kan bağışında bulunabilen tek kurum Kızılay’dır. Hastalar mağdur olmasın diye mutlaka kan bağışında bulunun!

haber-yumurtalik.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mamak Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu