Haber

Katar Emiri ve Almanya Şansölyesi ikili ilişkileri geliştirme olasılıklarını görüştü

Katar Komutanlığı Tamim bin Hamed Al-Thani, Almanya Şansölyesi Olaf Scholz ile, özellikle güç ve ekonomidahil olmak üzere çeşitli alanlarda ikili ilişkiler geliştirme olanaklarını değerlendirdi.

Katar resmi ajansı QNA’da yer alan habere göre Emir El Sani, Almanya Başbakanı Scholz ile telefonda görüştü.

Katar ile Almanya arasındaki dostluk ve iş birliğinin ele alındığı görüşmede, başta enerji ve ekonomi olmak üzere çeşitli alanlarda ikili ilişkileri geliştirme imkanları ele alındı.

Görüşmede bölgesel ve uluslararası gelişmelerde öne çıkan konular da ele alındı.

Scholz, toplantıda Katar’ın 2022 FIFA Dünya Kupası’na ev sahipliği yaptığı için Al Sani’yi tebrik etti.

29 Kasım’da Katar enerji şirketinin (QatarEnergy) ABD’li enerji şirketi ConocoPhillips ile Almanya’ya sıvılaştırılmış gaz tedariki için 15 yıllık anlaşma imzaladığı ve bu kapsamda 2 milyon tonun üzerinde sıvılaştırılmış doğal gazın Türkiye’ye satılacağı açıklandı. Almanya’ya teslim edilecektir.

Almanya ile Katar arasında Dünya Kupası gerginliği

Almanya İçişleri Bakanı Nancy Faeser’in Dünya Kupası öncesi 27 Ekim’de Alman ARD kanalına verdiği röportajda Katar’ı hedef alan sözleri iki ülke arasında gerginliğe neden oldu.

Katar’ın insan hakları sicilini eleştiren Faeser, “Bizim için Alman hükümeti olarak bu ev sahipliği (Katar) hakkı çok yanıltıcı. Uyulması gereken standartlar var. Turnuva düzenleme hakkını bu ülkelere vermemek daha doğru olur. .” dedi.

Faeser’in açıklamalarının ardından Katar, Almanya’nın Doha Büyükelçisi Claudius Fischbach’ı Dışişleri Bakanlığı’na çağırarak protesto notası yayınladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

nakliyat
Mamak Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu