Haber

Macaristan’da İsveç oylaması için geri sayım

Macaristan’da parlamentonun İsveç’in NATO üyeliğini Temmuz ayında yapılacak NATO zirvesinden önce oylayacağı beklentisi güçlendi.

AFP haber ajansına açıklama yapan meclis basın ofisi, cuma günü sona erecek olan bahar döneminin ardından 7 Temmuz’a kadar “olağanüstü yaz oturumları” yapılacağını bildirdi.

Macaristan parlamentosunun geçen hafta yayınlanan Haziran-Temmuz oturum planında İsveç’in NATO üyeliğine ilişkin oylama için somut bir tarih yer almıyordu.

Başta ABD olmak üzere Batılı ülkeler ve NATO, İsveç’in üyeliğine ilişkin onay sürecinin zirve öncesi tamamlanmasını ve İsveç’in üyeliğinin 11 Temmuz’da Litvanya’nın başkenti Vilnius’ta başlayacak zirvede açıklanmasını istiyor.

ABD’den HIMARS adımı

Başbakan Victor Orban liderliğindeki Fidesz partisi, İsveç’i Macar hükümetinin politikalarını haksız yere eleştirmekle suçladı ve aylarca yapılması planlanan oylamayı erteledi.

Çarşamba günü ABD’den Cumhuriyetçi Senatör James Risch, İsveç’in üyeliğinin onaylanmasındaki gecikme nedeniyle Macaristan’a HIMARS füze sistemleri dahil 735 milyon dolarlık silah satışını engelledi. Macaristan Savunma Bakanı, bu adıma, HIMARS füze sistemlerini satın alma gibi bir niyetleri olmadığını söyleyerek yanıt verdi.

İsveç’in tam üye olabilmesi için 31 üye ülkenin parlamento onayı gerekiyor. Türkiye ve Macaristan, İsveç’in parlamento üyeliğini geçemeyen son iki üye oldu.

AFP/BK,TY

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mamak Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu