Ekonomi

Mısır’daki El-Dabaa Nükleer Santrali’nin 4’üncü ünitesine ilk beton döküldü

Rusya Devlet Nükleer Enerji Kurumu Rosatom’un mühendislik birimi tarafından Mısır’da inşa edilen El-Dabaa Nükleer Santrali’nin (NGS) 4’üncü ünitesinin temel plakasına ilk beton döküldü.

Rosatom’dan yapılan açıklamaya göre dört üniteden oluşacak El-Dabaa NGS, Afrika kıtasının en büyük nükleer inşaat projesi haline geldi.

İlk betonun dökülmesi dolayısıyla düzenlenen törene Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Mısır Devlet Başkanı Abdülfettah el Sisi video konferansla katıldı. Törende Mısır Başbakanı Mustafa Madbouly, Rosatom Genel Müdürü Aleksey Likhachev, Mısır Elektrik ve Yenilenebilir Enerji Bakanı Muhammed Şakir, Mısır Nükleer Santraller Kurumu Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Emced El-Vekil ve diğer yetkililer hazır bulundu. İki ülkenin cumhurbaşkanları, Al-Dabaa NGS’nin 4. ünitesinin temel döşemesine ilk betonun dökülmesini sembolik olarak onayladı.

Rosatom Genel Müdürü Aleksey Likhachev törende yaptığı konuşmada, “Bugün Mısır’ın nükleer enerji tarihinde ve Rusya-Mısır ilişkilerinde çığır açan bir gelişmeye tanık oluyoruz. 4’üncü ünitenin temel plakasına ilk betonun dökülmesi, Asvan Barajı’nın inşasından bu yana ülkelerimiz arasındaki en büyük iş.” Birlik projesi olan Mısır’ın ilk nükleer santralinin inşaatına tam anlamıyla başlandı. El-Dabaa NGS’nin dört güç ünitesinin tamamı da inşaat halinde. Bu, Mısır’daki tesisimizin dünyadaki en büyük iki nükleer inşaat projesinden biri haline geldiği anlamına geliyor. ” değerlendirmesini yaptı.

Mısır Elektrik ve Yenilenebilir Enerji Bakanı Muhammed Şakir de 4’üncü ünitenin temel döşemesine ilk betonun dökülmesinin Rus ve Mısırlı uzmanlar arasındaki verimli işbirliğinin bir kanıtı olduğunu vurguladı. Bakan Şakir, beton dökülmesinin hem Mısır hem de Rusya siyasi liderlerinin verdiği desteğin yanı sıra her iki tarafın proje ekiplerinin gece gündüz devam eden yoğun çalışması ve özverisinin bir sonucu olduğunu kaydetti.

Nükleer teknoloji ihracatında dünya lideri Rosatom, 2023 yılı boyunca önemli projelere imza attı. Beş set reaktör ekipmanı üreterek rekor kıran Rosatom, Belarus NGS’yi tamamlamayı başardı. Ayrıca aynı yıl Mersin’de inşaatı devam eden Akkuyu NGS’nin 1. ünitesinin işletmeye alınması için gerekli izinler alındı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ankara nakliyat
nakliyat
Mamak Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu