Teknoloji

Oxford Dictionary, 2022 Yılını İşaretleyen Kelimenin “Goblin Modu” Olduğunu Duyurdu

Oxford English Dictionary, 2022 yılına damgasını vuran kelimeyi ilk kez oylayarak seçeceğini duyurdu. Oylama sonuçlarının açıklanmasıyla birlikte 2022 kelimesi ‘Goblin modu’ olarak açıklandı.

Oxford İngilizce Sözlüğü tarafından belirlenen üç kelimenin ortasından 2022’nin kelimesi olarak “Goblin modu” seçildi.

Goblin modu ne anlama geliyor?

Goblin modu aslında kendini beğenmiş, tembel veya dağınık davranışları tanımlamak için kullanılan bir terimdir. Oxford University Press’e göre terim, ‘Cin modundayım’ veya ‘Cin moduna geçiyorum’ gibi ifadelerle kullanılıyor.

Bunu, ‘sosyal normları veya beklentileri tipik olarak reddeden, özür dilemeden kendini beğenmiş, tembel, pasaklı veya açgözlü davranış türü’ olarak tanımlıyor.

Terim ilk olarak 2009’da çevrimiçi olarak kullanılmaya başlandı, ancak bu yılın başlarında aktris ve model Julia Fox’un yer aldığı hayali bir manşet skandalının yanı sıra goblin gibi davranan birini anlatan iyi bilinen bir Reddit gönderisiyle viral oldu.

Oxford Languages ​​lideri Casper Grathwohl, insanların içlerindeki goblini kucakladığını söyledi.

Casper Grathwohl şunları söyledi: “Halkın dahil olmaktan keyif alacağını umduk, ancak kampanyaya bu düzeyde katılım bizi tamamen şaşırttı. Yanıtın gücü, kelime dağarcığımızın kim olduğumuzu anlamak ve etrafımızda olup bitenleri işlemek için ne kadar önemli olduğunu vurgular.’ söz konusu.

Metaverse 14.484 oyla ikinci olurken, onu 8.639 oyla #IStandWith izledi.

Yılın sözü oylamasında Metaverse 14.484 oyla ikinci, #IStandWith ise 8.639 oyla üçüncü oldu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mamak Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu