Ekonomi

Petrolde yükseliş ivmesi

Petrol, Uluslararası Enerji Ajansı’nın arz sıkıntısı uyarılarını artırmasının ardından 10 ayın en yüksek seviyesine tırmandı.

ABD ham petrolü Çarşamba günü yüzde 0,4 düştükten sonra varil başına 89 dolar civarında işlem gördü. IEA Çarşamba günü, ikinci yarıda talebin arzı günde ortalama 1,2 milyon varil gölgede bırakacağını öngördü. Bu, OPEC ve ABD’nin de küresel tüketimin üretimi aştığını gördüklerini açıklamalarından bir gün sonra geldi.

Yükselişe yönelik görünümler, Suudi Arabistan ve Rusya’nın ABD’den gelen arz ve talebi kesmesi ve Çin’in nispeten dirençli olması nedeniyle Haziran ortasında başlayan yükselişe ivme kazandırdı. ABD ham petrolü son üç haftada yüzde 13 arttı ve zaman dilimleri gerçek anlamda yükseliş eğilimi gösteriyor, bu da arzın yetersiz olduğunu gösteriyor.

Çarşamba günü bazı düşüş haberleri geldi; Hükümet verilerine göre, ABD ülke çapındaki ham petrol stokları, 2019’dan bu yana en yüksek ithalatın ortasında, beş hafta içinde ilk kez düşüş serisine girdi. Ancak Cushing, Oklahoma’daki değerli depolama merkezinde stoklar azalıyor.

IG Asia Pte piyasa stratejisti Yeap Jun Rong, yüksek stok seviyelerine atıfta bulunarak, “Sıkı arz söylemini tersine çevirmek için tek bir veri noktasından daha fazlası gerekebilir. Şimdilik teknik koşullar kısa vadede aşırı alım bölgesine doğru gidiyor” dedi. ABD’de ve fiyatlarda olası bir geri çekilme. çekilme riskini ortaya çıkardı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mamak Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu