Ekonomi

Restaurant Brands güçlü satışlarıyla tahminleri aştı

Restaurant Brands International Inc. (NYSE:QSR) son çeyrekte Wall Street beklentilerini aşan güçlü bir performans bildirdi. Şirket, Burger King satış noktalarında talep artışı yaşadı ve Tim Hortons’da güçlü satışları sürdürdü.

Şirketin devam eden enflasyon ortamında değer odaklı yemekler sunmaya odaklanması, müşterileri çeken promosyonlar ve fırsatlarla etkili olduğunu kanıtladı. Bu strateji, piyasa öncesi işlemlerde yaklaşık %2 artış gösteren şirketin ABD’de işlem gören hisselerine de yansıdı.

Placer.ai’den alınan yaya trafiği verileri, Burger King’in ABD’deki lokasyonlarının, Ocak ayında şiddetli soğuk hava nedeniyle yaşanan düşüşe rağmen, ilk çeyrek boyunca olumlu ziyaretçi sayılarını koruduğunu gösterdi. Tim Hortons ise kahve ürünlerine yönelik güçlü talebi görmeye devam etti.

Restaurant Brands bu çeyrekte aynı mağaza satışlarında %4,6’lık bir büyüme açıklayarak %3,78’lik piyasa tahminlerinin üzerinde bir performans sergiledi. Bu büyüme kısmen, analistlerin %3’lük artış tahminlerini aşan ABD Burger King satış noktalarındaki aynı mağaza satışlarındaki %3,9’luk artıştan kaynaklandı.

Bu olumlu sonuçlara ek olarak şirket, ABD’deki Burger King restoranlarının modernizasyonu için 300 milyon dolar daha yatırım yapmayı planladığını açıkladı. Bu yatırım, yüksek performans gösteren restoran işletmecilerine nakit teşvikler sağlamayı ve satış noktalarının yeniden inşası ve tadilatını desteklemeyi amaçlıyor.

Ocak ayının başlarında şirket, Burger King’in ABD’deki en büyük franchise sahibi olan Carrols Restaurant Group’u (NASDAQ:TAST) yaklaşık 500 milyon dolarlık bir yatırımla tamamen satın alma niyetini açıklamıştı. Bu hamle, yerel franchise’lara yönelmek ve daha genç bir demografiye hitap etmek için tasarlandı.

Restaurant Brands’in performansı, ilk çeyrek satışlarında beklentileri karşılayamayan rakibi McDonald’s (NYSE:MCD) ile tezat oluşturuyor. McDonald’s, geçtiğimiz yıl yaptığı fiyat artışlarının maliyet bilincine sahip müşterilerden gelen talebin azalmasıyla sonuçlanması nedeniyle zorluklarla karşılaştı.

Belirli kalemler hariç tutulduğunda, Restaurant Brands ilk çeyrekte hisse başına 73 cent kâr açıkladı ve bu rakam LSEG verilerine göre 72 cent olan konsensüs tahmininin biraz üzerinde gerçekleşti. Şirket ayrıca 1,69 milyar dolar olan piyasa beklentilerini aşarak 1,74 milyar dolar çeyrek geliri bildirdi.

3. parti reklam. Investing.com’un sunduğu veya önerdiği bir teklif değildir. Feragat detaylarına buradan bakın veya reklamları kaldırın

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

kagithaneajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ankara nakliyat
nakliyat
Mamak Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu