Haber

Rusya’nın Özbekistan’a gaz taşıma sistemini Gazprom’a devretmeyi teklif ettiği iddiası

Özbek medyası, Rusya’nın Özbekistan’a ülkedeki gaz taşıma sistemini Gazprom’a devretmesini teklif ettiğini iddia etti.

Özbekçe yayın yapan Gazeta.uz haber sitesinde yer alan haberde, Rusya’nın geçtiğimiz kasım ayında Kazakistan ve Özbekistan ile Üçlü Gaz Birliği kurma önerisinin ayrıntılarına yer verilirken, Rus ve Özbek taraflarının bu konuda birkaç kez bir araya geldiği ve ikili görüşmelerde bulundu.

Haberde, Rus tarafının Kazakistan’dan geçen “Orta Asya-Orta” doğal gaz boru hattı üzerinden Rus gazını Özbekistan’a tedarik etmeyi teklif ettiği ve bunun karşılığında Rusya’nın Özbekistan’dan ülkenin gaz taşıma sistemini ve Özbekistan’ın Çin’e gaz tedarikini devraldığı bildirildi. . İhracat haklarının Gazprom’a devredilmesini istediği iddia edildi.

Haberde, “Rus tarafının temel şartının Özbekistan’ın gaz taşıma sistemini piyasa fiyatı üzerinden Gazprom’un mülkiyetine devretmek olduğu” iddia edilirken, benzer talep Kazakistan’ın gaz taşıma şirketi Kazakgaz’a da yapılmış ancak Kazak şirketi devretmişti. bu kuralları kabul etmeyin. olmadığı bir dile getirildi.

Rus tarafının öne sürdüğü ikinci şartın ise Özbekistan’ın gaz ihraç haklarının Çin’e devri olduğu iddia ediliyor. .

“İkili müzakerelerde Rusya’nın şartlarını kaldırmak mümkündü”

Geçtiğimiz ay taraflar arasında gerçekleştirilen ikili müzakereler sonucunda Rusya’nın söz konusu şartlarını kaldırmanın mümkün olduğu bildirildi. çok düşük bir ihtimal olduğu kaydedildi.

Soğuk havaların ardından iç tüketimin arttığı Özbekistan’da doğalgaz sorunu baş gösterdi. Kasım 2022’de Rus tarafı Özbekistan ve Kazakistan’a teklifte bulunarak Özbek tarafına doğal gaz arzını da içeren Üçlü Gaz Birliği’nin kurulmasını önerdi.

Bunun üzerine Özbekistan Enerji Bakanı Corabek Mirzamahmudov, Rusya’dan Özbekistan’a doğal gaz sevkiyatlarının birlik olarak değil, doğrudan ikili ticari anlaşmalar temelinde yapılabileceğini açıkladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

nakliyat
Mamak Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu