Haber

SHP muamması: CHP MYK’da gündem oldu, Özel araştırılmasını istedi

ANKARA — Sosyal Demokrat Halkçı Parti’nin (SHP) yeniden kurulması siyaset kulislerini hareketlendirdi. Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’nın resmi internet sitesine göre 1995’te kurumsal kimliğini feshedip CHP’ye katılan SHP, 20 gün önce 28 Haziran 2024’te yeniden hayat buldu. Partinin genel merkezi adresi Ankara’nın en işlek sokaklarından Karanfil Sokak olarak gösterildi. Genel başkanın adı ve iletişim bilgileri de yer almadı.

İKTİDAR DESTEKLİ Mİ, PARTİ İÇİ MUHALEFET Mİ?

SHP’nin kurulduğuna dair haberlerin basına yansıması üzerine partinin liderinin ve kadrolarının kimler olduğu, CHP’de parti için muhalefetin başlattığı yeni bir girişim olup olmadığı, iktidara yakın siyasilerin CHP’nin içinde ayrıştırma yaratmak için başlattığı bir girişim olabileceği, CHP’de dışlandığını düşünen bazı isimlerin girişimi olduğu gibi birçok farklı değerlendirme geldi.

KURUCULAR, GENEL BAŞKAN BİLİNMİYOR

Bu yorumları güçlendiren yeni SHP’nin kadrolarının, kurucularının, genel başkanının hiç kimse tarafından bilinmiyor olmasıydı. Yargıtay’ın internet sitesinde son derece sınırlı bilgi olması, adres olarak Kızılay’ın en yoğun ve trafiğe kapalı sokağında bir ofisin seçilmiş olması soru işaretlerini daha da artırdı.

KILIÇDAROĞLU: PARTİ BELLİ, CHP

Ankara kulislerinde yeni SHP’nin CHP’nin önceki dönem genel başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun önderliğinde kurulmuş olabileceğine dair tahminler dillendirilince Kılıçdaroğlu konuya dair değerlendirme yaptı. Kılıçdaroğlu, Vedat Yenerer’e verdiği röportajda, “Yeni parti kuracak mısınız?” sorusuna “Siyaseti bırakmadım. Tam da ortasındayım. Yeni bir parti kurmayı hiç düşünmedim. Parti belli CHP” yanıtını verdi.

KARAYALÇIN: CHP’NİN BAŞARISINI SEKTEYE UĞRATMA GİRİŞİMİ

1995’te feshedilerek CHP’ye katıldığı dönemde SHP’nin Genel Başkanı olan Murat Karayalçın da yeni SHP ile ilgili olmadığını ODA TV’ye verdiği röportajda şu cümlelerle açıkladı:
“Bu son derece yanlış. Cumhuriyet Halk Partisi iktidara yürüyor. Birkaç ay önce müthiş bir seçim başarısı elde ettik. Şimdi sosyal demokrat solda yeni bir parti girişimi bunu sekteye uğratmaktır.”

TANINMAYAN KURUCULAR

İlerleyen saatlerde partinin kurucu kadrosu başına yansıdı. Sosyal Demokrat Halkçı Partinin kurucuları şu isimlerden oluştu:

“Abdullah Çapar, Ahmet Arslan, Akın Gülay, Aziz Kızılarslan, Berat Umut Hoşgör, Burak Çelik, Diler Korkmaz, Doğukan Akdeniz, Emirkan Akdeniz, Emre Can Dursun, Enes Çelik, Engin Akyıldırım, Erdal Kayhan, Erdem Kaya, Erhan Kardeş, Gürkan Çelik, Hasan Korkmaz, İsmail Berk Güldoğan, Jale Ak, Kadriye Çelik, Mervenur Çelik, Mithat Çelik, Mücahit Çetinkaya, Okan Kanpara, Onur Karataş, Osman Ali Cavcı, Sabriye İçkilli, Selahattin Kardeş, Şaban Ergül, Tamer Demircan, Yunus Diler, Zülfü Hamit Altın.”

Kurucu kadrosu açığa çıkmış olsa da parti hakkındaki bilinmezlik sona ermedi. Zira kurucu isimler ne CHP yöneticileri ve milletvekilleri için ne de gazeteciler için tanıdıktı. Kuruculara dair internet aramalarında da tatmin edici sonuçlar yoktu. Pek çoğunun sosyal medya hesaplarındaki takipçi sayısı 10’un altındaydı ve haklarında siyasetle ilgili olduklarına dair neredeyse hiçbir içerik yer almıyordu. Kurucu kadrosu açıklanmış olsa da hangi siyasetçinin, ne amaçla SHP’nin kuruluşuna öncülük ettiği sorusu cevapsız kaldı.

CHP MYK’DA GÜNDEME GELDİ, ÖZEL ARAŞTIRILMASINI İSTEDİ

SHP’nin kuruluşu, CHP’nin dün gerçekleşen MYK toplantısında da gündeme geldi. Pek çok MYK üyesi kuruluşu bu toplantıda öğrenirken CHP Genel Başkanı Özgür Özel, Hukuk ve Seçim İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Gül Çiftçi’den konuyu araştırmasını istedi. Özel, 1995’te kendisini feshederek CHP’ye katılan SHP’nin yeniden kuruluşunun, SHP adını ve logosunun kullanmasının önünde hukuki bir engel olup olmadığının da incelenmesini talep etti.

‘HİÇ MASUM DEĞİL, ŞÜPHE UYANDIRICI’

CHP yöneticileri böyle bir girişimin toplumsal bir karşılığı olmayacağını, Kemal Kılıçdaroğlu’yla hiçbir ilgisi bulunmadığını bildiklerini ifade etti. Pek çok CHP’li yönetici, bu hamlenin iyi niyetli olmadığını düşünürken kurucuların hiçbirinin siyaset sahnesinden olmamasının ve partiye dair hiçbir bilgiye ulaşılamamasının şüphe uyandırıcı olduğunu kaydederken, ‘Masum bir girişim olmayabilir, CHP’yi geriletme çabası olabilir ama sonuç alamazlar’ değerlendirmesini yaptı.

CHP’li bir yönetici, “Kuruluş dilekçesi İçişleri Bakanlığı’nda. İçişleri Bakanlığı’na verilen bu dilekçenin sızmaması ancak İçişleri Bakanlığı’nın sızdırmamasıyla mümkün olabilir” değerlendirmesini yaptı.

CHP’YE KIRGIN İSİMLER

Geçmiş dönemlerde CHP’de siyaset yapmış deneyimli bir isimse partinin kurucularının CHP’ye kırgın, genel merkez yönetimi tarafından dışlandıklarını düşünen bir grup olduğunu kaydetti.

‘10 TEMMUZ’DA KADROMUZ VE PROGRAMIMIZ AÇIKLANACAK’

Günün sonunda SHP’den yarını işaret eden bir açıklama geldi. Açıklamada, “Partimiz, 28 Haziran 2024 tarihinde Sn. Erdal İnönü ve değerli dava arkadaşlarının bizlere emaneti olan sosyal demokrasi anlayışı ve aynı hedeflerle, uzun yıllar SHP, CHP, DSP’de siyaset yapmış değerli isimlerimizin öncülüğünde resmen yeniden kurulmuştur. 10.07.2024 tarihinde resmi açıklama ile parti kadromuz ve programımız açıklanacaktır. Yeniden sosyal demokrasi anlayışı ülkemize hayırlı olsun! Sosyal Demokrat Halkçı Parti Kurucular Kurulu” denildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mamak Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu