Ekonomi

TCMB: Reel sektör ve bankacılık sektörü riskleri yönetebiliyor

Raporun önsözünde TCMB Lideri Hafize Gaye Erkan, “Politika setimizin istenilen sonuca ulaşmasının en önemli ön şartı olduğunun bilinciyle, fiyat istikrarı ve finansal istikrar hedeflerimizden taviz vermeden, kararlılıkla yolumuza devam edeceğiz. sonuçlar.”

Erkan, “Haziran ayında başlattığımız güçlü parasal sıkılaştırmayla enflasyonla kararlı mücadelemizi sürdürüyoruz.”

Getiri eğrisinin kısa ucundaki faizlerin politik faizle uyumlu seviyelere yükseldiğini ve transfer kanalının güçlendiğini belirten TCMB, getiri eğrisi görünümünde normalleşmenin devam edeceğini öngördü.

Raporda konuya ilişkin, “Menkul kıymet imkânından komisyon uygulamasına geçişle birlikte, getiri eğrisindeki fiyatlamaların piyasa koşullarında sağlıklı bir şekilde oluşması ve piyasa aktörlerinin beklentilerini tam olarak yansıtması beklenmektedir. Piyasa mekanizmasının işlevselliğini arttırmak.”

Para politikasında sadeleşme sürecinin transfer kanalının yanı sıra banka bilançolarına da olumlu yansıdığını kaydeden TCMB, bankaların kur ve faiz riskini yönetebilecek bir yapıya sahip olduğunu belirtti.

Raporda şu ifadelere yer verildi: “Reel sektör şirketlerinin likit bilanço yapıları, yüksek kârlılıkları ve azalan borç oranları, finansman maliyetlerindeki artıştan kaynaklanan riskleri yönetme kapasitesine sahip olduklarını gösteriyor.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

nakliyat
Mamak Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu