Haber

Yargıtay, 31 Mart seçimlerinde 2 SP’linin ölümüne ilişkin 2 sanığa verilen cezaları bozdu.

MALATYA’nın Pütürge ilçesinde 31 Mart yerel seçimlerinde oy kullanma sürecinde Saadet Partisi’nden (SP) 2 ve 2 kişinin ölümüyle sonuçlanan olayla ilgili 4 sanık 2 kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırıldı. 1 kişinin yaralanması, 2 sanık için Yargıtay tarafından bozuldu. İki sanığın yeniden hakim karşısına çıktığı duruşma ertelendi.

2019 yılında yapılan 31 Mart Yerel Yönetim Seçimlerinde Pütürge’nin Bölünmez Mahallesi’nde birlikte geldiği yaşlı kişinin oy kullanabilmesi için kabineye birlikte girmek isteyen seçmenin SP’li karşı çıkması üzerine tartışma çıktı. İddiaya göre sandık başında olan İlyas Aktaş. Sandık başında tanık olarak bulunan Aktaş’ın babası Ali Aktaş ile amcasının oğlu Hasan Aktaş ve yaşlı şahsın yanındakilerin araya girmesiyle tartışma kavgaya dönüştü. Olayda, yaşlı şahsın bulunduğu kabine girmek isteyenlerin yakınlarının sıktığı kurşunlar Ali Aktaş ile oğlu İlyas ve yeğeni Hasan Aktaş’a isabet etti. İlyas ve Hasan Aktaş olay yerinde hayatını kaybederken, Ali Aktaş yaralandı. Polis tarafından gözaltına alınan Hacı Sülük, kardeşi Ömer Sülük ile akrabaları Abdulkadir Sülük ve Ömer Sülük çıkarıldıkları mahkemece tutuklanarak Kahramanmaraş Elbistan Cezaevi’ne konuldu. 2 kişinin hayatını kaybettiği, 1 kişinin yaralandığı olayla ilgili açılan dava güvenlik nedeniyle Kırşehir Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. 23 Aralık 2019’da görülen karar duruşmasında Hacı Sülük, kardeşi Ömer Sülük ile akrabaları Abdulkadir Sülük ve Ömer Sülük ‘kasten öldürme’ suçundan iki kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırıldı. Tutuksuz sanık CK, “Yardım ve yataklık” ve “Delilleri karartmak” suçlarından 4 yıl 2 ay hapis cezasına çarptırıldı.

YURTDIŞINDAKİ YARGI 2 YARGI BÖLGESİNİN CEZALANDIRILMASI

İkişer müebbet hapis cezasına çarptırılan Hacı Sülük, Ömer Sülük, Abdulkadir Sülük ve Ömer Sülük’ün avukatları karara itiraz ederek dosyayı Ankara Bölge Adliye Mahkemesi’ne taşıdı. Dosyanın geldiği mahkeme kararda eksiklik olmadığına karar vererek Kırşehir Ağır Ceza Mahkemesi’nin kararını onadı. Karara yeniden itiraz eden Hacı Sülük, Ömer Sülük, Abdulkadir Sülük ve Ömer Sülük’ün avukatları bu kez dosyayı Yargıtay’a taşıdı. Yargıtay 1. Ceza Dairesi, Ömer Sülük ve Abdulkadir Sülük hakkındaki kararı usulsüz bozarak, dosyayı Kırşehir Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderdi. Bunun üzerine iki sanık bugün yeniden hakim karşısına çıktı. Duruşma basına kapalı yapıldı. Mahkeme, eksik belgelerin giderilmesi için duruşmayı 16 Şubat’a erteledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

nakliyat
Mamak Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu