Haber

YKS şampiyonlarının 7 yıldır değişmeyen adresi Medipol Üniversitesi

Bilim insanı yetiştirme vizyonuyla öğrencilerin önündeki tüm sorunları ortadan kaldıran Medipol; Lisans eğitiminde yüzde 40’a ulaşan akreditasyon oranı ve 42 bin öğrencisiyle Türkiye’nin en büyük vakıf üniversitesi olarak öne çıkıyor.

2010 yılında eğitim-öğretim faaliyetlerine başlayan İstanbul Medipol Üniversitesi, kısa sürede büyük ilerleme kaydederek Türkiye’nin en büyük vakıf üniversitesi konumuna gelmiştir. Medipol; 12 fakülte, 1 yüksekokul, 4 meslek yüksekokulu, 5 enstitü, 21 uygulama ve araştırma merkezi, 141 laboratuvar, 1500 kişilik akademik kadro ve 42 bini aşkın öğrencisi ile eğitim-öğretim faaliyetlerine devam etmektedir. Sayısal büyümesinin yanı sıra, sunduğu eğitimin kalite çıtasını her geçen gün yükselten Medipol’ün 29 lisans programı ve dil okulu, ulusal-uluslararası akreditasyonlarını tamamlayarak kalitesini tescilledi. Türkiye’deki üniversitelerde akredite lisans programlarının ortalaması yüzde 10.65 iken Medipol’de bu oran yüzde 40.

142 ÜLKEDEN 10 BİNDEN FAZLA ÖĞRENCİ

Vakıf üniversiteleri arasında en çok uluslararası öğrencinin eğitim aldığı adres olan İstanbul Medipol Üniversitesi’nde 142 ülkeden 10 bini aşkın misafir öğrenci eğitim görüyor. Japonya’dan Almanya’ya, İspanya’dan Türkmenistan’a kadar geniş bir coğrafyadan rağbet gören Medipol’de lisans programlarına uluslararası öğrenci kabulü için; SAT, ACT, ABITUR gibi uluslararası geçerliliği olan sınavlardan yüksek puan almak veya lise diplomalarından yüksek puan almak gerekmektedir.

ÜNİVERSİTE 1.LERİ 7 YILDIR MEDIPOL’Ü TERCİH ETTİ

2016’dan beri şampiyonların adresi değişmedi, YKS’den mezun olan öğrenciler 7 yıldır Medipol’ü tercih ediyor. 2022 YKS’de TÜBİTAK Ek Puanı ile Türkiye 1.’si olan iki öğrenci, Medipol’ü tek seferde kazandı. Abdullah Akif Çelikkaya ve Emirhan Şahin’in yanı sıra Türkiye 3.’sü Bilge Ceyda Uzun da Uluslararası Tıp Fakültesi’ni (UTF) tercih etti. 10 kişilik kontenjanın tamamını YKS’yi ilk 70’te bitiren adaylardan kabul eden UTF, geçen yıl “taban puanı en yüksek fakülte” olarak öne çıktı. 2016’dan 2022’ye kadar kesintisiz üniversite sınavı kazananlar Medipol’ü tercih etti. 2021’de Hasan Mert ve Ali Eren Çakıcılı, 2020’de Özge Dilay Örüm ve Muhammed Rodi Düger, 2019’da Mehmet Berke İşler ve Umut Berat Yavuz, 2018’de Halil Hazar Gelener, 2017’de Beyza Gürbüz ve 2016’da İbrahim Ethem. Hamamcı’yı tercih eden şampiyonlar Medipol şampiyon oldu.

MEDIPOL ÜNİVERSİTE SIRALAMALARINDA ZİRVEDE

Medipol, dünyanın dört bir yanındaki üniversitelerin çeşitli kriterlere göre sıralandığı birçok listede ilk sıralarda yer aldı. URAP (University Ranking by Academic Performance) 2022-2023 sıralamasında Türkiye’deki 183 üniversite arasında 45., vakıf üniversiteleri arasında 7. sırada yer alan Medipol, THE (Times Higher Education) tarafından oluşturulan dünya üniversiteler sıralamasında 1201-1.500 bandında yer almaktadır. bir yer buldu. Scimago 2023 sıralamasında Türkiye’de 20., dünyada 2.067. sırada yer aldı. Medipol ülkemizde işletmede 8., mühendislikte 5. ve bilgisayar bilimlerinde 1. sırada yer aldı. RUR Dünya Üniversiteler Sıralaması’nda ülkemizde 29., dünyada 969. sırada yer alan Medipol, TÜBİTAK’ın oluşturduğu Girişimci ve Yenilikçi Üniversiteler Endeksi’nde 192 üniversite arasında 18’inci, vakıf üniversiteleri arasında 5’inci sıraya yükselmeyi başardı.

MEDIPOL TABAN PUANDA DA İLK SIRADA

10 kişilik kontenjanının tamamını YKS’yi birinci bitiren adaylar arasından seçen Tıp Fakültesi, 552,37 ile Türkiye’deki tüm fakülteler arasında “taban puanı en yüksek fakülte” olarak öne çıkıyor. Medipol UTF’yi Koç Üniversitesi Tıp Fakültesi ve Mühendislik Fakültesi Bilgisayar Mühendisliği bölümleri, Boğaziçi Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği, Bilkent Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği, Acıbadem Üniversitesi Tıp Fakültesi programları izlemektedir.

Akademisyenler ‘DÜNYANIN EN ETKİLİ BİLİM ADAMLARI’ LİSTESİNDE

ABD’den Stanford Üniversitesi tarafından hazırlanan “Dünyanın En Etkili Bilim Adamları Listesi”ne Medipol’den 9 akademisyen dahil oldu. Araştırmada dünyanın dört bir yanından 200 binden fazla bilim insanı “Kariyer Boyu Etki” ve “Yıllık Etki” olmak üzere iki kategoride listelendi. Medipol Dr. Zekai Şen 7.985., Prof. Dr. Abdulbari Bener 27.963., Prof. Dr. Jean De La Rosette 43.642., Prof. Serhat Yüksel 159.411. ve Prof. Dr. Reda Alhajj 174,348. normal listeye girdi.

SINIFTA ÖĞRENİN, LABORATUVARDA TEST EDİN, HASTANEDE UYGULAYIN

İstanbul Medipol Üniversitesi, güçlü sağlık altyapısı ve laboratuvarlarıyla dikkat çekiyor. Araştırma merkezlerinde yapılan çalışmalar sayesinde öğrenciler ezberden uzak, uygulamaya dayalı bir eğitim almakta; mesleki becerilerini geliştirebilirler. Araştırmacıların yanı sıra öğrencilere de hizmet veren Sağlık Bilimleri ve Teknolojileri Araştırma Enstitüsü (SABITA) çatısı altında Kanser Araştırmaları, İlaç Geliştirme, Biyomühendislik ve Biyoteknoloji, Deney Hayvanları ve Genetik Hastalıklar merkezleri faaliyet göstermektedir. Bir yandan yetiştirdikleri bilim insanlarıyla birlikte araştırma projelerinin modülü olan Medipol öğrencileri; Öte yandan başta Medipol Mega Üniversite Hastanesi olmak üzere İstanbul’un dört bir yanında bulunan Medipol’ün sağlık merkezlerinde kursta öğrendiklerini uygulama fırsatı buluyorlar.

REKTÖR CERAN: GELECEĞİN AZİZ SANCARLARINI YÜKSELTİYORUZ

Her yıl YKS’yi ön planda tamamlayan öğrenciler de dahil olmak üzere 10 bine yakın öğrencinin Medipol’ü tercih ettiğini kaydeden İstanbul Medipol Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ömer Ceran, YKS’yi ön sırada tamamlayan öğrencilere sadece tam burslu eğitim vermediklerini söyledi. aynı zamanda ABD’deki hazırlık eğitimlerinin 2. dönemini tekrar tam burslu olarak sağlayarak Harvard ve MIT gibi en prestijli okullarda staj yapma ve gözlemci olma fırsatı sundu. Hedeflerinin araştırmacı bilim insanları yetiştirerek Türkiye’nin geleceğin dünyasında söz sahibi ve üreten bir ülke olmasına katkıda bulunmak olduğunu kaydeden Ceran, Medipol’deki kalite ve akreditasyon çalışmalarına da değindi. Ceran, “Akredite program sayısı 29’a yükseldi. 2021 yılı verilerine göre üniversitemiz akredite program sayısı bakımından vakıf üniversiteleri arasında 2., tüm yükseköğretim kurumları arasında 6. sırada yer aldı. Hedefimiz çok yakın bir gelecekte tüm lisans programlarımızda akreditasyona ulaşmaktır.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mamak Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu