Haber

Yozgat’ın Kazankaya Kanyonu Turizme Açılıyor

SEYFİ ÇELİKKAYA

Hava sıcaklıkları mevsim normallerinin üzerinde seyrediyor, YozgatAydıncık ilçesine bağlı Kazankaya Mahallesi’nden başlayarak, Çorum İncesu ilçesine kadar uzanan kanyona ziyaretçi sayısı arttı. Kanyonu ziyaret edenler, çektikleri fotoğraflarla doğal güzellikleri ölümsüzleştirmeye çalışırken bir yandan da dizi havasından yararlanarak rahat bir nefes alıyor.

Yozgat Türkiye’nin Aydıncık İlçesi’nde ‘Saklı Cennet’ olarak adlandırılan kanyon, Kazankaya Mahallesi’nden başlayarak Çorum İncesu’ya kadar uzanan ve içinden Çekerek Çayı’nın sularının aktığı 12 kilometrelik sarp kayalıklardan oluşuyor ve ziyaretçileri ile ilgi odağı haline geldi. hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin üzerinde olması. Av tanrıçası ‘Kybele’nin 1.5 metre yükseklikteki yamaç kayalarına oyulmuş merhameti ve bereketi simgeleyen kabartmasıyla MÖ 2. yüzyılda avlanma yeri olarak kullanıldığı kaydedilen kanyon, görenleri etkiliyor. doğal görünümü ile kanyonun ortasından geçen Çekerek çayı ve serin havası ile ziyaretçileri bunaltıcı sıcaktan uzaklaştırıyor.

“HAVASI SOĞUK VE ÇOK SOĞUK, GÜZEL, MUHTEŞEM BİR DOĞAYA SAHİPTİR”

Viyana’da yaşayan gurbetçi Durmuş Vural, ailesiyle birlikte geldiği kanyona hayran kaldığını belirterek, şunları söyledi:

“Çok güzel, sakin, sakin. Çocuklar için bir değişiklik olmuş. Hava soğuk ve çok serin, güzel, mükemmel bir doğası var. Girişteki sosyal tesisler yeniden düzenlenebilir, daha keyifli bir şekilde. I düşündüm aslında yolda amcaya burası başka bir yer dedim turizm açısından daha keyifli aktiviteler olabilir tabiat bir harika aslında bu tür yerler daha da keyifli yapılırsa diğeri ellerde olur Şanlıurfa’da öyle yerler var ki Halfeti erkeği değer vermiş lokanta olsun, seyir noktası olsun, kafe olsun burası Yozgat’a turizm açısından hayırlı olur Kazankaya Kanyonu’nu istiyoruz. Yozgat gibi turizme kazandırılacak.”

“KAZANKAYA KANYONU ÇOK GÜZEL”

KANYONDA TURİZME YATIRIM

Türkiye’nin en büyük kanyonlarının ortasında yer alan Kazankaya Kanyonu’nun turizme kazandırılması amacıyla Yozgat Valiliği öncülüğünde hazırlanan projenin ihale süreci devam ediyor. Proje kapsamında bölgenin eko-turizm potansiyelinin geliştirilmesi, yerli ve yabancı turistlere alternatif turizm rotası oluşturulması amaçlanıyor. Projenin ihale sürecinin tamamlanmasıyla birlikte 240 metresi kaya yüzeyinde ahşap yürüme platformu olmak üzere kanyonda 1.85 km yürüyüş parkuru, 1 adet çelik konstrüksiyon seyir terası, 2 adet çelik konstrüksiyon ahşap döşeme köprü, 1 adet taş köprü, 2 farklı alanda toplam 400 çadır. kapasiteli kamp alanı.

Kaynak: ANKA / Turizm

iskenderunajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mamak Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu