Haber

ABD ve Kanada’da Türkiye’de yapılacak seçimler için oy verme işlemi sona erdi.

YENİ Türkiye’de 14 Mayıs’ta yapılacak olan ABD ve Kanada’da Başkanlık ve 28. Dönem Milletvekilliği Seçimleri için oy verme işlemi sona erdi.

Kuzey Amerika’daki oy verme süreci, ABD’nin en batıdaki şehri Los Angeles ve Kanada’nın Vancouver kentindeki sandıkların yerel saatle 21.00’de kapanmasıyla tamamlandı.

ABD’de Türk vatandaşları 9 gün boyunca New York, Boston, Chicago, Los Angeles, Miami ve Houston Başkonsoloslukları ile Washington’daki Türkiye Büyükelçiliği’nde oy kullanma fırsatı buldu.

29 Nisan ve 1 Mayıs tarihlerinde New York Başkonsolosluğu’nun misyon bölgesinde Türkevi dışında bu yıl ilk kez New Jersey ve Long Island’da açılan ek sandıklarla, uzak bölgelerdeki vatandaşların oy kullanması kolaylaştırıldı.

Yoğun ilgi nedeniyle New York Başkonsolosluğuna gelemeyen vatandaşlar için kurulan ek sandıklarda uzun kuyruklar oluştu.

ABD ve Kanada’daki Türk vatandaşları 29 Nisan – 7 Mayıs tarihleri ​​arasında her gün 09.00-21.00 saatleri arasında oy kullanabilirken, New York Başkonsolosluğu tarafından açılan ek sandıklar, gurbetçi seçmenlere toplam iki gün hizmet verdi.

Oy kullanma işlemlerinin tamamlanmasının ardından, sandık kurulu ve gözlemcilerin gözetiminde mühürlenip çuvallara konan oy pusulaları, Türk Hava Yolları ile Türkiye’ye getirilerek Yüksek Seçim Kurulu’na (YSK) teslim edilecek.

YSK verilerine göre, 134 bin 246 kayıtlı seçmenin bulunduğu ABD’de ikinci tip Cumhurbaşkanlığı Seçimi durumunda, 20-24 Mayıs tarihlerinde belirlenen temsilciliklerde sandıklar yeniden açılacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

nakliyat
Mamak Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu