Ekonomi

Almanya’da Şirket İflasları Artmaya Devam Ediyor

Almanya’da bir yıl önce başlayan şirket iflaslarında artış devam ediyor. Temmuz ayındaki artışın bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 23,8 olduğu açıklandı. Almanya’da bir yıl önce başlayan şirket iflaslarında artış geçen ay da devam etti. Merkezi Wiesbaden’de bulunan Federal İstatistik Dairesi’nin açıklamasına göre, şirket iflasları temmuz ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 23,8 arttı. Haziran ayında iflaslardaki artış oranı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 14 olarak kaydedildi.

Almanya’da iflas eden şirket sayısı, ancak ilgili mahkemenin iflas kararının ardından istatistiklerde ortaya çıkıyor. Dolayısıyla açıklanan rakamların yaklaşık üç ay önce yapılan iflas başvurularını yansıttığı belirtiliyor.

Mayıs ayında %19 artış

Almanya’da şirket iflaslarında artış eğilimi Ağustos 2022’de başladı.

Kesinleşen rakamlara göre 2023 yılı Mayıs ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 19 artışla 1478 şirket iflas etti. Mahkemeler, alacaklıların iflas eden şirketlerden talep ettiği miktarın 4 milyar euro olduğuna dikkat çekti.

En çok iflaslar nakliye ve depolama departmanlarında kaydedilirken, bunu taşeronlar tarafından gerçekleştirilen çeşitli ekonomik hizmet şubeleri izledi.

En az iflas bildiriminin ise elektrik tedarik şubesinden geldiği kaydedildi.

Almanya’da koronavirüs pandemisi döneminde şirketlere hem devlet yardımları sağlandı hem de şirketlerin iflas ilan etme zorunluluğu geçici olarak devre dışı bırakıldı. Bu nedenle son yıllarda iflas sayısı pandemi ve elektrik krizine rağmen çok düşük seviyede kaldı. Uzmanlar bu nedenle bu yıl iflas sayısında bir artış öngörüyor.

dpa/ ETO, AK

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mamak Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu