Haber

DTSO: Düşmanlıkları bitirmenin yolu diyalog ve uzlaşma kültüründen geçer

DİYARBAKIR– Bismil ilçesinde 9 kişinin hayatını kaybettiği olay, Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası’nın Haziran ayı olağan meclis toplantısında gündeme geldi.

DTSO Meclis Üyelerinin yoğun katılımıyla gerçekleştirilen toplantıda, bu tarz olayların başlıca sebeplerinin tarım alanlarında tapu işlemlerinde yapılan hatalar, hazine arazileri ile ilgili yasal süreçler ve genel olarak yasal süreçlerin yavaş işlemesi.

Toplantıda, “Bununla birlikte bireysel silahlanmanın artması ve toplumun genel olarak uzlaşma ve barış ortamından uzaklaşması, çatışmaların bu şekilde sonuçlanmasına yol açıyor” değerlendirmesinde bulunuldu.

Meclis toplantısında şu açıklamalar yapıldı:

“Bölgemizde ve ilimizde bu usul hadiselerin yaşanmaması için hukuki süreçlerin hızlı bir şekilde sonuçlandırılması, toplulaştırmadan kaynaklanan sorunların tespit edilerek doğru analiz edilmesi gerekmektedir. Kent STK’ları, kanaat önderleri (Ru Sipî) ve bölgede yaşayan her vatandaş DTSO Meclisi olarak vatandaşlarımız, STK’larımız ve kanaat önderlerimiz (Ru Sipî) ile birlikte bu tür sorunların analizi için uzlaşma komisyonu kurulmasının zaruri olduğunu gözlemlemekteyiz. ” (DUVAR)

murgul-haber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ankara nakliyat
nakliyat
Mamak Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu