Ekonomi

Sözleşmeye eklenecek takım düzenlemesinin detayları belli oldu

AK Parti Küme Başkan Yardımcısı Mustafa Elitaş, sözleşmelilere yönelik takım düzenlemesinin Meclis’te olduğunu söyledi.

AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş’ın açıklamalarından başlıklar;

Kamu personeline sözleşmeli personele başvuruda bulunsalar dahi atanacak. Tasarı bugün TBMM Başkanlığı’na sunuldu. Cumhur İttifakı olarak genel kanun tasarısını yapma misyonunu yerine getirdik. Önümüzdeki hafta bugünden itibaren 48 saat içinde ilgili komisyonlara havale edilecek ve komisyon gündeminin görüşülmesi gerekiyor.

Önümüzdeki hafta Pazartesi veya Salı günü bu tasarıyı yasalaştırmayı planlıyoruz. Bu teklifin 458 bin kişiye hayırlı olmasını diliyorum. 2005 sayılı Devlet Memurları Kanunu kapsamında düzenlemeler yapıyoruz. 657.

PERSONELE GEÇİŞTE KURALLAR NE OLACAK?

Bunu tamamen 657 Sayılı Kanunun 4B unsuruna uygun olarak yapıyoruz. Üst üste 3 yıl sözleşmeleri tekrarlanan kişiler, aday memur takımından 3 yılın sonunda memur takımına alınmaya hak kazandılar.

Uzman çavuşlarla ilgili kanun var, uzman çavuşların belli bir süre sınava tabi tutulmaksızın ilk başvurdukları kurumlarla, ihtiyaç halinde memur olabilme haklarına ilişkin düzenleme var. düzenleme devam ediyor.

Belediyelerde görev yapan müteahhitler 3 yıl şartı aranmaksızın ekibe katılacak. Toplam 458.615 çalışanı kapsamaktadır. Sözleşmeli personel alımına ilişkin kanun teklifini Cumhur İttifakı Ortaklarımız MHP ve Mustafa Destici imzasıyla Meclis Başkanlığına sunduk.

Sözleşmeli işçilerin nasıl çalıştırılacağına ilişkin düzenlemeler bulunmaktadır. Bunu geçenler memur takımında devam edecek. Katılım garantisi olmadığı için sözleşmeli çalışanların terfi imkânları ve imza yetkileri de yoktu. Memur statüsüne girecekleri için bu imkanlardan yararlanacaklar.

Sözleşmeli olarak çalışan kamu çalışanları 1 ay içinde başvurmaları halinde atanacak.

EYT YÖNETMELİĞİ MECLİS’E NE ZAMAN GELECEK?

EYT ile ilgili geçen hafta Sayın Bakanımız açıklamıştı. Bitirdik dedi, şimdi Yüce Meclis’te takdir ediliyor. Geçen hafta memur ve emeklilere zam yasası çıktı. Bu haftaydı. Keşke bunu geçen hafta bitirmiş olsaydık, Pazar günü herkes yüzde 30 zam alacaktı. Biz o kanunun düzenlemesini yapmasaydık zam 16.48, memur dışındakilere ise 15.40 zam yapılacaktı. Bizde yoktu ama kanunun yüzde 30’unun uygulanmasına ilişkin gereklilik. Yasayı cuma günü hayata geçirmiş olsaydık pazar günü herkesin hesabına geçecekti. 15’inde yetişme şansı yok gibi görünüyor. Sistem zaman alabilir. Gelecek hafta Cuma gününe kadar ertelenebilir. Bunu önümüzdeki hafta tartışmayı planlıyoruz. 11 öğe. Sonra Uludağ Bölge Başkanlığı ile ilgili kanun teklifi var, uluslararası sözleşmeler var.

Enerji ve Sanayi Bakanlığı’nın OSB’lerle ilgili düzenlemeleri var. Odaların birleşmesi ile ilgili düzenlemelerin ardından EYT ile ilgili çalışmalar teknik açıdan belli bir süre alacaktır. Bakanlığımız bu konuyu henüz bizimle konuşmadı ve muhtemelen kanun tekniğine uygun çalışacaklar. EYT ile ilgili işi bitireceğiz ama bizden tarih istemeyin. Muhalefet 20 kişi ile Meclis’i bloke edebilir.

cineajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mamak Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu