Haber

Şubat ayı sonunda 2 bin 323 engelli vatandaşımız kamuya atanacak.

ANKARA (İGFA) –Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, engellilerin ihtiyaçlarının karşılanmasının yanı sıra çalışma hayatına katılımlarını da önemsediklerini vurguladı.

Bakan Yanık, Şubat ayı sonunda yapılacak yerleştirme için kamu kurumları tarafından 30 Kasım 2022 prestijiyle 2 bin 323 takımın talep edildiğini, Tercihe göre adayların 13 Ocak 2023 tarihinde tercihlerini tamamladığını bildirdi. ÖSYM tarafından yayınlanan kılavuz.

2002 yılında kamuda çalışan engelli sayısı 5 bin 777 iken son 20 yılda atanan engelli memur sayısıyla birlikte 12 kat artarak 65 bin 662’ye ulaştığını hatırlattı. Bu sayede kamuda çalışan engelli memur sayımızı 67.985’e çıkaracağız. Amacımız, engellilerimizin istihdam ve girişimcilik olanaklarını geliştirerek, sosyal hayata, gündelik hayata, çalışma hayatına diğer engelsiz vatandaşlarımız kadar doğrudan ve eşit şekilde katılmalarını sağlamaktır” dedi.

Bakan Yanık, kamuda engelli memur istihdamına yönelik Engelli Kamu Çalışanı Seçme Sınavı (EKPSS) uygulamasının 2012 yılında başladığını hatırlatarak, bakanlık olarak engelli vatandaşların EKPSS bedelini karşılamaya devam ettiklerini belirterek, EKPSS için bakanlık bütçesinden 11 milyon 832 bin 875 TL sınav bedeli ÖSYM’ye aktarıldı.

habergursu.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

nakliyat
Mamak Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu