Haber

TBMM Başkanvekili Bilgiç: “Sayıştay, Denetimlerini TBMM Adına Yapsa da TBMM ile Sayıştay Arasında Organik Bir Bağ veya Hiyerarşik Bir İlişki…

TBMM Başkanvekili Süreyya Sadi Bilgiç, CHP Balıkesir Milletvekili Ensar Aytekin’in, “Görevi TBMM adına kurumları denetlemek olan Sayıştay’ın ihtar ve talimatlarının dikkate alınmamasının nedeni nedir? TBMM Lideri olarak bu durumdan rahatsızlık duyuyor musunuz?” sorularına; “Sayıştay, kontrollerini TBMM ismine yapsa da TBMM ile Sayıştay ortasında organik bir bağ yahut hiyerarşik bir münasebet bulunmamaktadır” karşılığını verdi.

CHP Balıkesir Milletvekili Ensar Aytekin, TBMM Başkanı Mustafa Şentop’un yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesinde; “Her yıl önümüze konan Sayıştay raporları, bir evvelki yıla nazaran daha vahim durumdadır. 2021 incelemelerinde yalnızca genel bütçe kapsamındaki kuruluşlarda Sayıştay tarafından 194 yanılgı tespit edilmiştir. Sayıştay’ın ‘düzeltin’ talimatına rağmen denetçi raporuna göre toplamda tespit edilen 194 hatanın 136’sı hiç düzeltilmeden motamot devam etmiş, 58’ini ise kısmen düzeltmiştir. Kısacası Sayıştay, kurumlar tarafından dikkate alınmamaktadır” değerlendirmesini yapmıştı.

Aytekin, Şentop’a “Görevi TBMM adına kurumları denetlemek olan Sayıştay’ın uyarı ve talimatlarının dikkate alınmamasının nedeni nedir? TBMM Başkanı olarak bu durumdan rahatsızlık duyuyor musunuz? Sayıştay kararlarının dikkate alınmamasının nedeninin liyakatsiz atamalarla ilgili olduğunu düşünüyor musunuz? Söz konusu uyarıları göz ardı eden kurumlara dair bir yaptırım uygulanacak mıdır” sorularını yöneltmişti.

“TBMM İLE SAYIŞTAY ARASINDA ORGANİK BİR BAĞ VEYA HİYERARŞİK BİR İLİŞKİ BULUNMAMAKTADIR”

Aytekin’in sorularına Şentop adına, TBMM Başkanvekili Süreyya Sadi Bilgiç yanıt verdi.

“Sayıştay, bütçe hakkının gereği olarak TBMM adına yüksek denetim faaliyeti yerine getiren işlevsel ve kurumsal bağımsızlığa sahip, denetim ve yargı fonksiyonu bulunan anayasal bir yüksek denetim kurumudur. Sayıştay, hesap verme sorumluluğu ve mali saydamlık esasları çerçevesinde kamu idarelerinin mali faaliyet, karar ve işlemlerini denetlemek ve sonuçlan hakkında TBMM’ye gerçek, kâfi, vakitli bilgi ve raporlar sunmakla vazifelidir. Sayıştay, kontrollerini TBMM ismine yapsa da TBMM ile Sayıştay ortasında organik bir bağ yahut hiyerarşik bir bağ bulunmamaktadır.

Anayasa, TBMM İçtüzüğü ve 6085 sayılı Kanun, Sayıştay’ın iş ve işlemleri konusunda TBMM Başkanlığına yukarıda açıklananların dışında özel bir denetim yetkisi veya görevi vermemektedir. Nitekim Anayasa’nın 6’ncı maddesinin üçüncü fıkrasının ikinci cümlesi hükmüne göre, ‘Hiçbir kimse yahut organ kaynağını Anayasadan almayan bir Devlet yetkisi kullanamaz’. Bu bağlamda önergenizde belirtilen hususlar ile ilgili olarak yukarıda belirtilen süreçler dışında TBMM Başkanlığınca yapılabilecek bir işlem bulunmamaktadır.”

AYTEKİN: HESAP VERMEKTEN KAÇTIĞINIZ HER GÜN BU ÜLKE İÇİN BÜYÜK BİR KAYIPTIR

Bilgiç’in cevabını pahalandıran Aytekin, şu açıklamayı yaptı:

“Sayıştay raporlarını incelediğimizde her yıl bir defa daha hayrete düşüyoruz. Raporlarla tespit edilen 194 kusurun 134’ü hiç düzeltilmemiş, 58’i ise kısmen düzeltilerek yeni yılda önümüzde konmuş. TBMM ismine kontrol yapan bir kurumun tespit ettiği bir sorunu Meclis Başkanlığına soruyoruz, ‘bizim Sayıştay ile bağımız yok diyorlar’, kamuoyuna hesap verin diyoruz ‘Meclis Başkanlığının yapacağı hiçbir şey yok’ diyorlar. Anlaşılan o ki AKP’nin liyakatsiz vazife dağılımında Meclis Başkanlığı da nasibini almış!

Bir defa daha yineliyoruz: Hesap vermekten kaçtığınız, kurumları işlevsizleştirdiğiniz, liyakatsizliği hak saydığınız her gün bu ülke için büyük bir kayıptır. Önlenebilir facialara kulağınızı, Sayıştay raporlarına karşın gözlerinizi kapatmanızın bedelini halk canıyla, cebindeki yangınla ödüyor.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mamak Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu